
Dzisiejsza notatka poświęcona będzie szczoteczkom do zębów i ich właściwym dobieraniu. Zapraszam do czytania.
Szczotkowanie to najskuteczniejszy sposób utrzymania higieny jamy ustnej na właściwym poziomie. Poprzez mechaniczne działanie szczoteczki usuwana jest większość płytki nazębnej, a także resztek pokarmowych. Jednym z ważnych czynników zapewniającym skuteczność szczotkowania jest dobranie odpowiedniej szczoteczki.
1. Wymiary
Wyznacznikiem wymiarów szczoteczki jest wiek osoby. Oczywiście dla dzieci będą mniejsze, a dla dorosłych większe. „Główka” sczoteczki powinna obejmować podczas czyszczenia trzy przyległe do siebie zęby. Przyjęto, że jej długość dla dzieci powinna wynosić 2 - 2,5 cm, a dla dorosłych 2,5 - 3 cm. Rękojeść powinna być na tyle długa, żeby utrzymać szczoteczkę i swobodnie nią obracać. I tak, dla dzieci długość ta wynosi 11 - 13 cm, dla dorosłych 15 - 17 cm.
2. Twardość włosia
Efekt oczyszczający uzyskuje się poprzez stosowanie odpowiedniej metody szczotkowania (o tym już niedługo), a nie przez używanie twardych szczoteczek. Dawniej polecano używanie szczoteczek twardych, jednak sprzyjały one recesji dziąseł, dlatego teraz zaleca się szczoteczki średniomiękkie i miękkie. Te ostatnie zalecane są dla osób z problemami z dziąsłami.
3. Układ włosia
Najbardziej uniwersalne są szczoteczki z włosiem równo przyciętym. Do lepszego oczyszczania powierzchni zgryzowych służą szczoteczki z włosiem przyciętym piramidalnie. Dla osób z aparatami nazębnymi przydatne będą szczoteczki, których włosie w środkowym rzędzie jest najniższe, a w zewnętrznym najwyższe.
Istnieją też szczoteczki specjalne:
- do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
- jednopęczkowe - do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni (np. „ósemek”)
- do czyszczenia protez ruchomych
Na rynku są też szczoteczki z różnymi „bajerami”, które mają wspomagać nasze starania w utrzymaniu poprawnej higieny jamy ustnej. Jednak przy odpowiedniej metodzie szczotkowania wystarczy najprostsza szczoteczka (dobrana wg podanych informacji).
Na koniec kilka słów o przechowywaniu szczoteczek:
Nową szczoteczkę przed użyciem powinno się zdezynfekować: umyć w wodzie z mydłem i umieścić na dobę w pojemniku z z 3% wodą utlenioną. Następnie należy ją dokładnie opłukać i ustawić włosiem do góry, tak aby woda spływała po rączce. Nie należy przykrywać włosia, lub umieszczać szczoteczki w pojemniku, ponieważ zaburza to jej wysychanie.
Szczotkę powinno się wymieniać średnio co trzy miesiące lub wcześniej, jeżeli zauważymy, że włosie zaczęło się wykrzywiać.
Źródła:
1. „Kariologia współczesna Postępowanie kliniczne”, pod redakcją prof. D. Piątowskiej, wydawnictwo Med Tour Press International 2009
2. Stomatologia zachowawcza zarys kliniczny, pod redakcją Z. Jańczuka, wydawnictwo PZWL 2008
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz