W dalszym ciągu pozostajemy w temacie szczoteczek do zębów. Ostatnio dobieraliśmy odpowiedni rodzaj, a dziś poznamy techniki ich prawidłowego używania.
Załączony schemat pokazuje główne rodzaje technik szczotkowania zębów:
Niezależnie od techniki, powierzchnie zgryzowe czyścimy poprzez szorowanie!
2. Metoda wymiatająca (ROLL) - dla ułatwienia nazywana czerwono - białą (od kolorów dziąsła i zębów). Szczoteczkę przykładamy pod kątem 45° na granicy dziąsła i zęba, tak aby włosie szczoteczki skierowane było w kierunku wierzchołka korzenia zęba. Następnie wykonuje się ruch wymiatający, przesuwając włosie szczoteczki po powierzchni zęba. Czynność powtarzamy 5 - 6 razy dla jednej partii zębów. Podobnie postępujemy od strony językowej. W przypadku zębów przednich od strony językowej, szczoteczkę ustawiamy pionowo, tak aby obejmowała pojedynczy ząb. Jest to najmniej szkodliwa, ze wszystkich metod szczotkowania zębów!
3. Metoda BASSA - szczoteczkę umieszczamy pod kątem 45° przydziąsłowo, włosiem w kierunku wierzchołka korzenia, tak aby włókna szczoteczki wniknęły w kieszonkę dziąsłową. Następnie wykonuje się ruchy do przodu i do tyłu, nie wyciągając włosia z kieszonki. Metoda ta polecana jest dla osób z chorobami przyzębia i stosuje się w niej szczoteczkę o miękkim włosiu.
4. Metoda STILLMANA - jest to połączenie metody 2. i 3. - powinna być stosowana od 12 roku życia.
5. Metoda CHARTERSA - szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45° przydziąsłowo, ale końcówki włosia skierowane są w stronę powierzchni zgryzowej i wnikają w przestrzenie międzyzębowe. Szczotkę przyciska się do dziąsła i wykonuje łagodne ruchy drgająco - okrężne ze zmiennym naciskiem, po około 10 razy w jednym odcinku. Metoda ta jest trudna do wykonania. Nieprawidłowe stosowanie może mieć szkodliwy wpływ na dziąsła.
Powyższe metody nie znajdują zastosowania w przypadku korzystania ze szczoteczek elektrycznych. W takim przypadku główkę szczoteczki przykłada się do każdej z powierzchni zęba i powoli przesuwa, tak aby każdy z zębów został oczyszczony.
Zęby należy szczotkować około 2-3 minuty przynajmniej dwa razy dziennie po posiłkach rano i wieczorem!
Źródła:
1. Kariologia współczesna Postępowanie kliniczne, pod redakcją prof. D. Piątowskiej, wydawnictwo Med Tour Press International 2009
2. Stomatologia zachowawcza zarys kliniczny, pod redakcją Z. Jańczuka, wydawnictwo PZWL 2008
Hej ;)
OdpowiedzUsuńTrafilam tu wlasciwie przypadkowo, poczytalam sobie i uznalam, ze cos napisze, bo ludzie zdecydowanie Cie nie doceniaja ;P a wbrew pozorom to bardzo przydatne informacje ...
Ostatnio uznalam, ze skoro wiele osob zachwala szczoteczki elektryczne - moze zamienilabym tradycyjna na wlasnie taka.. Problem polega na tym, ze nie wiem jak sie za to zabrac i czy bedzie mi to odpowiadalo..
Nie ukrywam, ze chetnie poczytalabym ntt ;)
Firma, stosowanie etc.
Dagna
Mówisz, masz :-)
UsuńSuper Blog!
OdpowiedzUsuńDzięki! Jeszcze będę pracował nad regularnością wpisów, ale wcześniej muszę wkręcić się w nowy rok akademicki. ;-)
OdpowiedzUsuń