wtorek, 14 sierpnia 2012

Szczoteczki elektryczne


Pierwsze elektryczne szczoteczki powstały w Szwajcarii już po II Wojnie Światowej.
Początkowo służyły jako...
...zabawki dla dzieci, mające zachęcić je do czyszczenia zębów. Pierwsze modele były niestety awaryjne, co zniechęcało do zakupu. Pomimo to zdobywały popularność, zwłaszcza wśród osób niepełnosprawnych, które miały problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Wraz z upływem czasu szczoteczki te stawały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie np. w 1961 roku rozpoczęto sprzedaż pierwszych „bezkablowych” modeli, a w 1987 szczoteczek z rotacyjnym ruchem końcówki.
Po krótkim wstępie historycznym wróćmy do rzeczywistości. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów szczotczek elektrycznych różnych firm, w różnych przedziałach cenowych itp. W najbliższym czasie chciałbym zwrócić uwagę na pewne elementy i przedstawić kilka wskazówek, które (mam nadzieję) ułatwią zakup odpowiedniego modelu. Jeżeli macie dodatkowe pytania - piszcie.

1. Rodzaj szczoteczki


    1. Mechaniczna (najpopularniejsza) - główka z włosiem wykonująca ruch oscylacyjno - rotacyjny (najczęściej) przyłożona do powierzchni zęba usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmów
    2. Soniczna* (ultradźwiękowa) - działanie podobne do mechanicznej, ale dodatkowo występuje emisja fali dźwiękowej, która wg producentów ma wytwarzać wibracje wspomagające usuwanie płytki nazębnej
    3. Jonowa* - normalnie powierzchnia zęba jest naładowana ujemnie, a cząstki pokarmów dodatnio, co ma powodować przyczepianie się cząstek pokarmu do zęba. Domniemane działanie szczoteczki polega na tymczasowym odwracaniu polaryzacji zęba, co ma przyczyniać się do „odklejania” zanieczyszczeń. 
*efektywność rozwiązań nie jest uzasadniona w danych klinicznych

2. Źródło zasilania


Na rynku obecne są szczoteczki z wymiennymi bateriami lub ładowarkami. Wybór między nimi jest kwestią wygody. Po wyładowaniu: w pierwszym rodzaju trzeba wymienić baterie na nowe, żeby móc wyczyścić zęby; w drugim, po każdym myciu możemy odłożyć szczoteczkę na ładowarkę (jednocześnie pełni funkcję uchwytu) i w każdej chwili szczoteczka będzie gotowa do użycia. Najczęściej dołączane ładowarki działają na zasadzie indukcji, przez co są one bezpieczne w używaniu z wilgotną szczoteczką.

3. Wymienne końcówki


Szczoteczki, których koncówka nie jest wymienna, możemy właściwie nazwać „jednorazowymi”. Jeżeli włosie ulegnie wykrzywieniu to nie mamy możliwości zmiany końcówki, a więc trzeba zmienić całą szczoteczkę. Takie modele są tańsze i mogą posłużyć osobom niezdecydowanym do przetestowania działania szczoteczki elektrycznej.

W szczoteczkach z wymiennymi końcówkami, w podobnej sytuacji, wymieniamy tylko jedną część. Dodatkowo można stosować różne rodzaje końcówek np. do czyszczenia języka, przystosowaną do aparatów ortodontycznych itp. 

Źródło:



1. Int J Dent Hygiene P, 2004; 40±44 Penick C., Power toothbrushes: a critical review 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz