piątek, 26 października 2012

Budowa zęba

Aby zrozumieć mechanizmy chorobotwórcze w zębie i tkankach okolicznych, dobrze jest najpierw poznać budowę zęba. 


1. Szkliwo i zębina - twarde tkanki zęba otaczające komorę zęba. Zapewniają wytrzymałość i umożliwiają rozgryzanie i rozcieranie nawet bardzo twardych pokarmów. Szkliwo jest znacznie twardsze od zębiny. 

źródło: Wikipedia.pl
2. Miazga zęba - tkanka bardzo silnie unerwiona i unaczyniona. Dzięki niej ząb jest odżywiany i utrzymywany "przy życiu". Dzięki nerwom znajdującym się w miazdze czujemy ból, który wskazuje nam, że coś może być nie tak z zębem. Większość miazgi znajduje się w komorze, reszta w kanałach korzeniowych. 

3. Cement - również tkanka twarda zęba, jednak znacznie "miększa" niż te wspomniane wyżej. Pokrywa korzeń zęba. Jego główną funkcją jest współtworzenie aparatu zawieszeniowego zęba, czyli zestawu włókien, które utrzymują ząb w zębodole (włókna ozębnej). 

4. Dziąsło w okolicy szyjki zęba - najprościej mówiąc: łączy się ze szkliwem i tworzy barierę chroniącą przed wnikaniem drobnoustrojów i resztek pokarmowych do szpary ozębnej, czyli przestrzeni pomiędzy korzeniem, a ścianą zębodołu. 

Z uszkodzeniem powyższych struktur wiążą się takie następstwa jak np. : powstawanie ubytków, infekcja miazgi i późniejsze leczenie kanałowe, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, a w konsekwencji ich (samoistne) wypadanie. 

Ale o tym wszystkim w przyszłości...


1 komentarz: