niedziela, 14 października 2012

Słów kilka o próchnicy...


Próchnica jest to proces destrukcji tkanek zęba, wywołany przez czynniki zewnątrzustrojowe. W normalnych warunkach jest on zrównoważony przez właściwą higienę jamy ustnej. U osób, z niewystarczającym poziomem higieny proces ten postępuje i prowadzi do powstania ubytku w zębie.

Jak można to wytłumaczyć?

W jamie ustnej znajduje się wiele rodzajów bakterii. Niektóre z nich (np. Streptococcus mutans) mają zdolność do produkcji kwasów ze składników pokarmowych dostarczanych przez nas z każdym posiłkiem. Powoduje to obniżanie pH w jamie ustnej. Poniżej pewnej wartości następuje rozpuszczanie minerałów szkliwa (zębiny), co prowadzi do jego rozmiękania i destrukcji. Jeśli proces ten trwa dłuższy czas, to w rozmiękłych miejscach powstają ubytki.

Co z tym zrobić?

Człowiek posiada mechanizmy obronne przed negatywnym wpływem środowiska. Przed próchnicą chroni nas nasza ślina, która zawiera czynniki przeciwbakteryjne (np. lizozym, przeciwciała) oraz jest naturalnym regulatorem pH w jamie ustnej. Wszystko ma jednak swoje granice i jeśli higiena jamy ustnej jest zła, ślina nie jest w stanie zrównoważyć destruktywnego efektu próchnicowego.

Hmm... A może by tak szczotkować zęby po każdym posiłku?

Spadek pH następuje już w kilka minut po posiłku. Jeśli będziemy od razu szczotkować, to włosie szczoteczki będzie „szorować” po miękkim zębie, co spowoduje jego urazy i może nawet przyspieszyć powstanie ubytku.

Czyli jak nie szczotkowanie zaraz po, to co?

Bezpośrednio po posiłku można przepłukać jamę ustną czystą wodą. Spowoduje to rozcieńczenie kwasów i zmniejszenie ich negatywnego wpływu na zęba. Można też żuć* gumę do żucia, która m. in. powoduje zwiększone wydzielenie śliny i zwiększenie pH. 

* Pamiętajmy, że gumę żujemy max. 20 minut. Przewlekłe długotrwałe żucie gumy może spowodować przerost mięśni żwaczy.

Co jeszcze mogę zrobić?


  • Zadbać o poprawną higienę jamy ustnej
  • Korzystać z past do zębów i płukanek. Zawierają one fluor, który wpływa na odbudowę początkowych zniszczeń szkliwa
  • Odwiedzać swojego dentystę regularnie. Doradzi w sprawach poprawy higieny lub „wyłapie” początkowy (odwracalny) moment próchnicy
  • Unikać pokarmów o dużej zawartości cukrów, kwasów, długo przebywających w ustach (np. gumy rozpuszczalne, cola itp.)
  • Unikać podjadania w ciągu dnia

3 komentarze:

  1. Dużo cennych informacji zawiera ten artykuł. Pozdrawiamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny artykuł i wyjaśnia wiele moich wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  3. A czy próchnica może powstać przez długotrwałe zażywanie antybiotyków? Moja 4-letnia córeczka ma próchnicę, chociaż od dawna myję jej zęby rano i wieczorem. Przyszło mi do głowy, że może zaszkodziły jej antybiotyki (jest dosyć chorowita, ciągle coś łapie, do tego ma alergię i astmę).

    OdpowiedzUsuń