czwartek, 10 lipca 2014

Metody wybielania cz. 1 - pasty do zębów

Wybielanie zębów staje się jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Coraz częściej próbuje się przenieść ten zabieg z gabinetu stomatologicznego do domowego zacisza. Dlatego też producenci wytwarzają coraz to nowsze produkty, które mają to umożliwić.


Pasta do zębów - środek, który oprócz szczoteczki do zębów jest najczęściej kupowany w celu utrzymania poprawnej higieny jamy ustnej, stanowi dobry punkt dla ulokowania substancji "wybielających". Ponieważ stosowane są one bez nadzoru lekarza, preparaty te różnią się od tych używanych w gabinecie stomatologicznym. 

Czym pasta wybielająca różni się od zwykłych past? 
Baza pozostaje taka sama: znajdziemy w niej środki pieniące, smakowe, zapachowe, zmniejszające napięcie powierzchniowe, bakteriobójcze itp. Różna jest natomiast zawartość substancji, które odpowiadają za efekt wybielenia. Dla ułatwienia podzieliłem je na trzy grupy.

1. Środki ścierające
Najczęściej stosowane są krzemiany, które poprzez delikatne ścieranie wierzchniej warstwy szkliwa usuwają powierzchniowo zlokalizowane zanieczyszczenia. W zależności od ich zawartości zmieniają się właściwości ścierne danej pasty. Poza krzemianami stosowane są także inne substancje jak np. węgiel z brzozy karelskiej (Splat Blackwood) lub wodorotlenek wapnia (Supersmile, Beyonde)

Inne produkty: BlanX Med White Teeth, Opalescence, EMAIL DIAMANT Rouge, Rembrandt, Himalaya Herbals Sparkly White, Sensodyne, Swissdent, Elgydium Whitening, White Glo Professional Choice, KIN Whitening, Colgate Max White, Clinomyn whitening, ROCS sensation whitening, Whitewash, Iney Magic, Lacalut white, Elmex Sensitive Professional + Gentle whitening, Blend-a-med 3d white
PearlDrops Extreme White Toothpaste

2. Nadtlenek wodoru/karbamidu
Są to substancje stosowane w profesjonalnym wybielaniu w gabinetach, ale w znacznie niższym stężeniu (Yotuel All in One, Colgate Optic White).

3. Inne
W tej grupie znajdziemy substancje takie jak dwutlenek tytanu (BlanX White Shock z Actilux®) lub pasty które zawierają substancje rozjaśniające powierzchnię zęba poprzez modyfikowanie zjawisk świetlnych w szkliwie (Colgate Max White One Optic, 3D White Brilliance Toothpaste).

Niestety brak jest obiektywnych danych dotyczących skuteczności past wybielających. 

Należy pamiętać, że regularność i poprawność stosowania podstawowych technik higieny jamy ustnej oraz przestrzeganie wizyt kontrolnych pozwolą się cieszyć ładnym, zdrowym uśmiechem. 

Metody szczotkowania

Jak nitkować zęby?

7 komentarzy:

 1. no i moja pasta do zębów stała się dla mnie jaśniejsza :)
  Zapraszam na mojego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to czekamy teraz na drugą cześć poradnika :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A co po zdjęciu aparatu ortodontycznego, żeby nie przesadzić ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy wybielanie jest trudne..?

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety pasty wybielające mi nie pomagały. Przez 8 lat nosiłam różne aparaty ortodontyczne, przez co (chyba przez to) moje zęby zmieniły barwę. Pomogło dopiero wybielanie przeprowadzone przez dentystę. Kolor zębów powrócił do normy i od razu czuję się pewniej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja robiłam ten błąd, że myłam zęby pastami wybielającymi kilka lat. Przez to moje zęby stały się ciemne, a na brzegach są takie jakby przeźroczyste. Radzę z nimi uważać i co najważniejsze - robić przerwy w ich stosowaniu!

  OdpowiedzUsuń